©Olivia Plender
©Agneta Wirén

Program

  • onsdag 12 november–onsdag 12 november
  • 18.00 – 19.30
  • Fri entré
  • Engelska
  • Trappscenen, Stadsbiblioteket Göteborg

GIBCA: Fogelstad – Konst, gemenskap och utövat medborgarskap

En tillbakablick på Kvinnliga medborgarskolan vid Fogelstad och konsten som en frizon för kvinnor, och ett samtal om relationen mellan konst, samhälle och gemenskap idag.

Medverkar gör konstnären Olivia Plender, översättaren och författaren Nik Ruth Persson, samt Ann Ighe, redaktör för Ord&Bild.

Konstnären Olivia Plenders verk tar sin utgångspunkt i historiska perspektiv och sociala rörelser, ofta i ett undersökande av förhållandet mellan genus, makt och auktoritet. Hennes verk visas i biennalutställningen på Konstmuseet i Skövde till den 30e november. Plenders praktik omfattar teckning, installation, video och performance, men även undervisning. Hon var nyligen co-curator för utställningen Chronos: hälsa, tillgänglighet och närhet på Tensta Konsthall i Stockholm, och har visat sina egna verk på museer och biennaler världen över, såsom Sharjahbiennalen, Sao Paulobiennalen, Glasgow Women’s Library, Manifesta 8, Murcia och på Tate Britain i London. Olivia Plender har en konstnärlig doktorsexamen från Lunds universitet.

Nik Ruth Persson är översättare och författare, tidigare redaktör för tidskriften Ord&Bild. På senare år har hon skrivit mest om tidskrifter och människorna runt dem, t ex Die Freundin (Tyskland 1924-33) som tillhörde den tidens tyska hbtq-rörelse, veckotidningen Tidevarvet (Sverige 1923-36) som drevs av Fogelstadkretsen, och i essäboken Hannah Arendts 1940-tal.

Ann Ighe är lektor i ekonomisk historia, skribent samt en av redaktörerna för tidskriften Ord&Bild.

Programmet är ett samarbete mellan Göteborgs Internationella Konstbiennal (GIBCA) och Ord&Bild, vars första nummer 2025 är tillägnat Kvinnliga medborgarskolan vid Fogelstad.