GIBCA 2001-2009

 

gibca_historia_2009_logo

2009

What a Wonderful World

Exhibition Venues: Röda Sten Konshall, Göteborgs Konsthall, Göteborgs stadsmuseum, Göteborgs konstmuseum, Stadsbiblioteket Göteborg and Galleri Box, plus seven movies by nine artists at Bio Capitol

Curators: Celia Prado and Johan Pousette

Participating artists: Kutluğ Ataman, Rosa Barba, Candize Breitz, Love Enqvist, Tim Etchells, Amit Goren, Susan Hiller, Luis Jacob, Amar Kanwar, William Kentridge, Kristina Kvalvik, Tracey Moffatt, Hariton Pushwagner, Catherine Sullivan, Jörgen Svensson, Fiona Tan, Alexander Vaindorf , Harun Farocki, Mats Hjelm, Teresa Hubbard & Alexander Birchler, Victor Nieuwenhuijs & Maartje Seyferth , Judi Werthein, Artur Żmijewski.

 

 

gibca_historia_2007_logo

2007

Rethinking Dissent 

Exhibition Venues: Röda Sten, Göteborgs Konsthall, Röhsska museet, Gamla posthuset and Galleri Kaustik.

Curators: Edi Muka and Joa Ljungberg

Participating artists: Adel Abidin, AES+F, Jane Alexander, Catti Brandelius, Tania Bruguera, Ezequiel Suárez & Yalí Romagoza, Democracia, Jenny Grönvall, Maria Heimer Åkerlund, Thomas Hirschhorn, Mats Hjelm, Pål Hollender, Jenny Holzer, Lamia Joreige, Marianne Lindberg de Geer & Jan Alvermark, Otto Karvonen, Armando Lulaj, Mandana, Moghaddam, Melik Ohanian, Mario Rizzi, Joanna Rytel, Anri Sala, Fia-Stina Sandlund, Santiago Sierra, Sislej Xhafa, Hendrik Zeitler, Johan Zetterquist and Ola Åstrand.

 

 

gibca_historia_2005_logo2005

More! Than This


Exhibition Venues: Göteborgs Konsthall, Göteborgs Konstmuseum and Hasselblad Center

Curator: Sara Arrhenius

Participating artists: Christian Andersson, Fikret Atay, Michael Beutler, Monica Bonvicini, Gerard Byrne, Miriam Bäckström, Runa Islam, Lucia Koch, Gabriel Lester, Ann Lislegaard, Marcel Odenbach and Adrian Paci.

 

 

2003

gibca_historia_2003_logo


Against All Evens

Exhibition Venues: Göteborgs Konsthall, Göteborgs Konstmuseum, Hasselblad center and Konsthallen – Bohusläns museum.

Curator: Carl Michael von Hausswolf

Participating artists: Simone Aaberg Kern, Candice Breitz, John Duncan, Martin Ekenberg, Max Fredrikson, Kendell Geers, Kim Gordon, Tommi Grönlund/Petteri Nisunen, Russell Haswell, Hecker, Carsten Höller, Ryoji Ikeda, Karl-Hans Janke, Freidrich Jürgenson, Annica Karlsson Rixon, Richard Kern, Surasi Kusolwong, Teresa Margolles, Van Nath, Phill Niblock, Monika Nyström, Else Marie Pade, PITA, Franz Pomassl, Nizar Ali Siala och Stelarc.

 

 

2001

Erfarenhet – Upplösning
 (Experience – Dissolution)

Exhibition Venues: Kungsportsplatsen, Bältesspännarparken, Avenyn, Götaplatsen, Göteborgs Konsthall, at cafés and tram line number 9

Artistic Council: Ewa Brodin, Britt Ignell and Lasse Lindqvist

Participating artists: Gunilla Bandolin, Sean Bluechel, Daniel Buren, Agnes Denes, Hreinn Fridfinnsson, Sigurdur Gudmundsson, Tom Hunter, Dan Perjovschi, Robin Rimbaud/Skanner, Ragna Robertsdottir and Clara Ursitt.